Blog

Blog

Sünnet

Makaleler

SÜNNET YAŞI KAÇ OLMALI?

Okulların kapanmasıyla birlikte açılan sünnet sezonu beraberinde sünnetle ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar gündeme geldi. Bunlardan biri de psikoseksüel açıdan büyük önem taşıyan sünnet yaşıdır. “Psikoseksüel yönden sünnet yaşı kaç olmalıdır

Sünnet 3 yaş öncesi veya 6 yaş sonrası yapılmalıdır

Sünnetin sadece dinsel bir tören değil aynı zamanda “psikoseksüel bir süreçtir. Sünnetin yapılacağı yaşla ilgili alınacak yanlış bir karar çocuğun gelecekteki kişiliğinde, cinsel yaşamında ve cinsel kimlik gelişiminde ciddi bir travma etkisi yapabilir. Hem kız hem de erkek çocuklar için psikoseksüel gelişimin gerçekleştiği ve çevreden gelecek olan travmalara en çok açık olunan yaş aralığı 3–6 yaştır. Çocuğun somut olarak cinselliğin farkına vardığı 3–6 yaş arası ödipal döneme denk gelmektedir. Bu dönemde erkek çocuk bir yandan kendi cinsinden olan ebeveyniyle kendi cinsine ait kimlik özelliklerini oluştururken, bir yandan da kendisinin ve karşı cinsin cinsel organını tanımaya yönelik keşifler yapar. Kız çocuğunda penisin olmadığını keşfeden erkek çocuk, annesine olan düşkünlüğü nedeniyle en büyük rakibi olan babasının kendisine kızacağını ve cezalandıracağını ve bu nedenle penisini yitireceğini zanneder. 3–6 yaş dönemi beden bütünlüğünün önem kazandığı, en küçük yaralanmaların bile korku ve büyük endişelerle karşılandığı bir dönemdir. Penisin amcalara gösterilmesinin istenmesi, bu organın toplumda ne kadar önemsendiğini vurgularken, bir yandan “penisin kesileceği, koparılacağı”, hatta “yenileceği” şeklinde yapılan şakalar çocuğun kaybetme korkusunu uç boyutlara vardırabilir. Böyle bir süreç içerisindeki çocuğu sünnet ettirmek, tüm bu korkularının bir anlamda gerçek olduğunu ona dolaylı yoldan göstermektir. Bu nedenle 3–6 yaş dönemi sünnet için uygun bir dönem değildir. Sünnet için 3 yaş öncesi ya da 6 yaş sonrası daha uygundur.

Sünnet öncesi çocuğa anlayacağı bir dilde açıklama yapılmalıdır

Sünnet yapılırken hiçbir şey oldu bittiye getirilmemelidir. İster yetişkin olalım isterse çocuk, bilmediğimiz, daha önce tecrübe etmediğimiz şeylerden kaçınır ve korkarız. Bu bağlamda çocuk da o güne kadar sadece çevresinin anlatımıyla bildiği sünneti kendi bakış açısı ile değerlendirmekte ve kendi dünyasında bir yetişkininkinden çok daha farklı şeyler yaşamaktadır. Sünnet, yaşı ne olursa olsun, çocuğun dünyasında bedenine yönelik kendi kontrolü dışında maruz kalınmış bir saldırı olarak algılanabilir. Çocuğa sünnet işlemi ile ilgili onun anlayacağı bir dilde açıklama yapmak gerekmektedir. Bunun için de öncelikle sünnet işlemine neden gerek olduğu ve sağlığı açısından neleri kazanabileceği çocuğa anlatılmalıdır. Daha sonra önce güvendiği birilerinin daha sonra da doktorun yapılacak işlemi anlatması gerekmektedir. Bu nedenle tercihen babanın, öncelikle çocuğu korkutmadan bu işlemi anlatması, penisini kaybetmeyeceği, kendisinin de bu olayı yaşadığını vurgulaması çocuğun rahatlamasına neden olacaktır. Daha sonra sünneti yapacak olan hekimin, uyuşturma sürecinden başlayarak bütün süreci yaşına ve anlama düzeyine uygun olarak çocuğa anlatması gerekir. Yani “oldu da bitti maşallah” söylemi doğru değildir.6 yaşından sonra, ehliyetli bir kişi tarafından çocuğun hazırlandığı ve bilgilendirildiği bir sistemle yapılan sünnet, ruhsal açıdan büyük sorunlar oluşturmayacaktır. Birden fazla erkek çocuğu olan ailelerdeki çocuklar, sünnet için aynı anda uygun yaş döneminde değillerse ayrı ayrı zamanlarda sünnet ettirilmelidir. Sünnet töreni iki kardeş için ortak olarak yapılabilecekse büyük kardeşe diğerinin endişesini azaltmak gibi bir yük vermekten kaçınılmalıdır.” dedi.

Ben 22 yaşındayım ve penisim 11 cm ve çok da kalın değil. Evlenmekten çok korkuyorum, hayattan bezdim, nerdeyse intihar etmeyi düşünüyorum. Bazen boşuna yaşıyormuşum gibime geliyor. Bunu büyütüp kalınlaştırmak için ne yapabilirim? Cinsel arzumda bir sorun yok ama çok küçük. Penisi büyüttüğü iddia edilen haplar işe yarar mı? Ameliyat son çare mi? Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Klasik bir cevap belki ama penisin boyundan çok işlevi önemlidir. Piyasada penis büyütücü diye satılan ilaç, hap ya da kremlerin hiçbirinin bir faydası yoktur. Kadınları mutlu etmek için onların ruhunu okşamak, yeterli bir ön sevişme yapmak ve klitorislerini uyarmak gerekir. Yoksa tek başına büyük bir penise sahip olmanız hiçbir işe yaramaz. Normal boyutlarda olan penisinizi kafanıza takmak yerine, cinsel konularda daha fazla bilgi edinmenizde ve cinsel tekniğinizi geliştirmeye çalışmanızda fayda var.

O.E. Başiskele

***Her konuda cevabını merak ettiğiniz soruları cisedizmit@hotmail.com adresine mail olarak atabilirsiniz