SORULAR

SORULAR

SIK SORULAN SORULAR

Merhaba, eşinizle iletişim kurmayı ve onunla konuşmayı denemelisiniz. Duygularınızı ve evlilikten beklentilerinizi daha detaylı olarak ona iletmelisiniz. Evlilik yaşamında sorunların yaşanması doğaldır. Ama bu sorunları çözmek konusunda eşinizle birlikte inisiyatif almalısınız. Öncelikle eşinizi birlikte konuşarak sorunların birikmeden çözme yollarını aramalısınız. Buna rağmen sorunların çözümünde sorunlar yaşıyorsanız psikolojik destek alabilirsiniz.
Ülkemizde erkeklerin yaklaşık %55 inde görülen sertleşme sorunu diğer bir deyişle iktidarsızlık erkeğin cinsel hayatını kabusa çevirebiliyor. Cinsel gücün erkeklikle özdeşleştirildiği Türk toplumunda erkek sertleşme sorununu gurur meselesi yapabiliyor ve doktora gitmeye utandığı için de sorunun çözümü gecikebiliyor. Her cinsel sorunun olduğu gibi iktidarsızlığın da tedavisi mümkündür, ancak önce bu soruna yol açan nedenin tespit edilmesi gereklidir. İktidarsızlığın fiziksel ve psikolojik bir çok nedeni olmakla birlikte, ülkemizde en sık rastlanan nedenlerinden biri başaramama korkusudur (performans anksiyetesi).Her erkek zaman zaman sertleşme sorunu yaşayabilir. Erkek bir kereye mahsus da olsa sertleşme sorunu yaşadığında dünyası yıkılır, erkekliğini kaybettiği ve bir daha asla geri kazanamayacağı düşüncesine kapılır. Oysa ki bir sorun en az 3 veya 6 ay boyunca, her cinsel ilişkide yineleyici ve tekrarlayıcı biçimde ortaya çıkıyorsa o zaman sorun olarak nitelendirilebilir. İktidarsızlığın birçok farklı nedeni olabilir. “Stres, iş ve aile yaşamındaki sorunlar, eşler arasında sürekli yaşanan problemler, bedensel antipati ve kadının gebe kalmasından duyulan korku, cinsel ilişkide başarısız olma korkusu, cinsellik hakkında yanlış bilgilenme veya keşfedilme, reddedilme, üzüntü vb. nedenlerden kaynaklanan anksiyete ve depresyon gibi ruhsal sıkıntıların yanı sıra penisin atardamarlarına, toplardamarlarına, süngerimsi silindirlerine ve sinirsel yapılarına ait bozukluklar, sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı, akciğer, karaciğer, kalp, böbrek, sinir, arter veya venlerin kronik hastalıkları, (özellikle şeker hastalığı, yüksek tansiyon, arteryoskleroz veya damar sertliği, testesteron hormonundaki azalma vb.) antidepresanlar, antihistamimikler, hipertansiyon ilaçları veya prostat kanseri tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar iktidarsızlığa yol açabilmektedir. Tedavi için öncelikle sorunun nedeninin tespit edilmesi gereklidir.’’ Bu nedenle önce bir üroloğa görünerek genel bir kontrolden geçilmeli, eğer fiziksel bir sorun yoksa cinsel terapi önerilir.
Daha iyi bir evlilik ve cinsel doyum için çiftin cinsellik konusunda beden dili ile sözel olmayan iletişim kurması yeterli olmaz ve açık bir sözel iletişim gerekir. Eşinize rahatsız olduğunuz durumları ve beklentilerinizi net olarak anlatın, samimi ve açık konuşun. Aldığınız aile terbiyesi sizin cinsel beklentilerinizi konuşmanıza mani olabilir, buna izin vermeyin. Eşinizde erken boşalma sorunu nedeniyle size yeterli olamamanın sıkıntısı ile seksten uzaklaşma, cinselliği bir görev gibi algılayarak kaçma durumu söz konusu olabilir. Erken boşalmanın %100 tedavisinin olduğunu, daha fazla haz alabileceğinizi ve bu hazzın verdiği güçle hayatın zorluklarıyla daha kolay baş edebileceğinizi eşinizle paylaşın. Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin ve eşinizin heyecanını yatıştırabilmesi için dinlenmesine yardımcı olun, sizin üste eşinizin altta olduğu pozisyonları deneyin, cinsel hayatınızı renklendirmeye çalışın, kışkırtıcı iç çamaşırlarıyla ve farklı rollerde davranarak onun ilgisini çekmeye çalışın, işe yarayacaktır.
Merhaba, boşanma iki yetişkin bireyin evlenme kararını vermesi ne kadar doğal bir karar ise boşanma kararı da istenmeden verilen bir karardır. Fakat boşanma kararı vermeden önce bir defa daha bu evliliğin arkasında durabilir miyiz diye bakmakta fayda var. Aile terapisinden fayda alabilmeniz için çiftlerin her ikisininde gönüllü bir şekilde işbirliğine acık olarak sürece dahil olmaları gerekir. Çocuğunuzun psikolojik durumu için çocuk psikoloğu ile görüşmenizde yarar olduğunu düşünüyorum.

DAHA FAZLA SORUN

Listede olmayan sorularınız varsa aşağıdan sorabilirsiniz

Bize Ulaşın!