Blog

Blog

Çocuklarda Paylaşma Duygusu

Makaleler

“Çocuğum herhangi biriyle oyuncaklarını paylaşmayı reddediyor. Arkadaşları oynamaya geldiğinde, oyuncaklarını ellerinden kapıp bağırıyor, “Onu yere bırak! O benim!…” Bir gün de yine kardeşi, onun kalemlerinden birini aldığında ona vurdu. O kadar bencil ki ne yapacağımı bilemiyorum.”

Paylaşımcılık sadece doğuştan getirilen bir duygu değildir, büyük ölçüde öğrenilir. Bazen ebeveynler gelişim olarak uygun olmadan önce paylaşım beklerler. Eğer evde birden fazla çocuk varsa, muhtemelen paylaşma konusunda kavgalar olacaktır. Bu doğaldır, fakat ebeveynlerin bunu önemsememeleri gerektiği anlamına gelmez. Çoğunlukla ebeveynlerin bu soruna getirdikleri çözüm çocuğa, “Oyuncaklarını paylaşmalısın yoksa kimse seni sevmez” ve ya “Nasıl bu kadar bencil olabiliyorsun?” demek olur. Çocuğun yaptığı şeyle kim olduğunu ayırmak gerekir ve sevgi mesajının ulaşmasını emin kılmak önemlidir. Paylaşım sahiplik ve saygı ile ilgilidir. Eğer bir oyuncak, giysi, yatak odası vesaire çocuğa aitse, o istemedikçe ondan paylaşması beklenmemelidir. Kavramların onlara bir düzeyde anlamlı geldiği zaman çocukların paylaşımı öğrenmeleri daha kolaydır.

Ebeveynlere Öneriler:

1. Çocuklarınızdan, üç yaşına gelinceye kadar, birçok çaba göstermeden paylaşmalarını beklemeyin. Küçük bir çocuğun başka bir şeyle ilgilenmesini sağlamak için dikkat çekme yolunu kullanmanız gerekebilir. Üç yaşından sonra bile paylaşım her zaman kolay değildir. Hatta bazen biz yetişkinlerin de paylaşmak istemediği şeyler olabilir?
2. Çocuklarınıza, öncelikle bir başkasının eşyasını ödünç almanın ve ya onunla oynamanın ya da bir başkasının sahasına girmenin bir sakıncası olup olmadığını sorarak saygılı olmayı öğretin. Size ait olan bir şeyi kullanmak isteyen çocuklarınıza “Bu benim ve onu paylaşmak istemiyorum” diyerek özel eşyalar için saygı duyulmak gerektiğine bir örnek verin.
3. Çocuklarınız eğer bir oyuncak için kavga ediyorsa, oyuncağı elinden alabilir ve onu, kavga etmeden paylaşabilecekleri bir çözüm bulduklarında geri alabileceklerini söyleyebilirsiniz. Onlara bir zamanlama sağlayıp çocukların bir diğerinin sırasını almadan önce ne kadar o oyuncakla oynayabileceklerine karar vermelerine izin vererek bir plan yapmalarına yardımcı olun.
4. Müzik setleri, televizyon, bilgisayar gibi araçlar söz konusun olduğunda, çocukların kavgasız paylaşmaya hazır olmalarına kadar izin vermeyin. Siz yada çocuklarınız bir program yapabilir, aksi takdirde bu araçlar saygı çerçevesi içinde kullanılana kadar kullanılamaz.
Çocuklarınıza, paylaşmanın madde paylaşımından daha fazla şeyi içerdiği öğretin. Paylaşım zamanı, duyguları, fikirleri paylaşmayı da içerir. Çocuklarınızı gece yataklarında yatırırken, onları günün en acı ve tatlı anlarını paylaşmaya davet edin. Böylece paylaşmanın sadece nesneleri paylaşmayı içermediğini kavrayabilirler.